Bazı filmler vardır, anlayabilmek için iki üç kez izlenebilmesi gerekir. Bazıları ise tamamen kafa karıştırıcıdır. Bu listede ikisi de mevcut. Adeta bir bulmaca gibi çözülmeyi beklerler. Sizi düşünmeye sevk eder, beyninizi zorlarlar.

1. Total Recall (Gerçeğe Çağrı / 1990)

Total Recall (Gerçeğe Çağrı / 1990) http://www.imdb.com/title/tt0100802

Gerçek nedir? Gerçek diye tanımladığınız şey aslında bir yanılsamadan ibaret olabilir mi? Sandığınız kişi olduğunuzdan kesinlikle emin misiniz? Sizi siz yapan şey nedir? Bir insan anılarının toplamı mıdır? Peki ya o anıları hiç yaşamamışsanız? Ya geçmişinizi oluşturan o anılar aslında hiç var olmamışlarsa? Ya bu anılar size başka biri tarafından yüklendiyse? Bir inşaat işçisi olan Douglas Quaid (Arnold Schwarzenegger) Mars’la ilgili rüyalar görmektedir. Üstelik bu rüyalarda ona eşlik eden gizemli bir de kadın vardır. Kendisinde sıradan bir işçiden daha fazlası olduğunu hisseden ve önemli bir şeyler yapmak isteyen Quaid, Mars’a taşınmanın hayalini kurar. Ancak karısını Lori (Sharon Stone) bu fikre sıcak bakmaz. Quaid bir gün işe giderken yolda bir reklama rastlar.

2. Minority Report (Azınlık Raporu / 2002)

Minority Report (Azınlık Raporu / 2002) http://www.imdb.com/title/tt0181689

Yönetmen koltuğunda Steven Spielberg’ün oturduğu Minority Report, günümüzün gözetlenen toplumunu bundan yıllar evvel yazdığı eserlerde başarıyla tasvir etmiş Philip K. Dick’in aynı adlı öyküsünden uyarlanan gerilim dozu yüksek bir bilimkurgu filmi. Filmin konusu ise kısaca şöyle:

Yıl 2054. Yer Washington. Suçlar henüz işlenmeden tespit edilebilmekte ve suçlular daha o suçu işlemeye fırsat bulamadan yakalanabilmektedir. Bu işi üstlenen özel polis biriminin başında Dedektif John Anderton (Tom Cruise) vardır. Ancak işler bir anda tersine döner. John’un gelecekte bir cinayet işleyeceği öngörülür. Suçlu olarak damgalanan John kaçmak zorunda kalır. Kendisini aklamaya çabalayan John, aynı zamanda sistemin mükemmelliğini de sorgulayamaya başlayacaktır. Kaderimiz önceden yazılmış mıdır, yoksa seçim yapma şansımız var mıdır?

Devlet tarafından izlendiği paranoyasıyla yaşayan ve vaktinin çok azını bizim gerçeklik dediğimiz dünyada geçiren PKD’in hayal gücünden beyaz perdeye aktarılan Azınlık Raporu, listemizin açılış filmi olmayı hak ediyor.

3. Coherence (Paralel Evren / 2013)

Coherence (Paralel Evren / 2013) http://www.imdb.com/title/tt2866360/

Bir grup arkadaş uzun bir aranın ardından bir akşam yemeğinde buluşur. Elbette o anda, dünyanın yakınından geçmekte olan bir kuyruklu yıldızın başlarına açacağı dertlerden habersizlerdir. Önce telefonlar çekmez, ardından elektrik kesilir. Elektriği kesilmeyen tek ev ise iki blok ötededir. Aralarından birkaç kişi o eve gitmeye karar verir. Ancak o evde gördüklerinden sonra işler hem onlar, hem de seyirci için içinden çıkılması zor bir hal alacaktır.

Düşük bütçeli ama başarılı bir bilimkurgu filmi olan Coherence; Schrödinger’in kedisi, kuantum fiziği, paralel evrenler, eşevresizlik derken beyin yakan bir bilimkurgu filmi olarak tanımlanmayı sonuna kadar hak eden bir yapım.

4. Interstellar (Yıldızlararası / 2014)

Interstellar (Yıldızlararası / 2014) http://www.imdb.com/title/tt0816692/

Interstellar, İngilizce’de mindfuck olarak tabir edilen filmler denince önde gelen isimlerin arasında yer alan Christopher Nolan imzalı, yapımcılarının arasında Kip Thorne gibi bir bilim insanının da bulunduğu 2014 yapımı bir bilimkurgu filmi. Yakın bir gelecekte geçen filmde, dünya, insanlar için yaşanmaz bir hale gelmiştir ve bir grup bilim insanı, insanlığın kurtuluşunu bir solucan deliği sayesinde ulaşılabilecek yeni dünyalar keşfetmekte görmektedir.

Bilim dünyasının ünlü ve renkli isimlerinden biri olan astrofizikçi Neil deGrasse Tyson gibi bir ismin bile beğenisi alan film, bilimsel açıdan ayakları yere basan (elbette her yönüyle değil), ufuk açıcı bir yapım olarak karşımızda durmakta.

5. Inception (Başlangıç / 2010)

Inception (Başlangıç / 2010) http://www.imdb.com/title/tt1375666

2010 tarihli Inception, Christopher Nolan’ın, senaryosu kadar oyuncu kadrosuyla da göz dolduran filmlerinden bir tanesi. Leonardo DiCaprio, Marion Cotillard, Joseph Gordon-Levitt, Tom Hardy, Cillian Murphy ve Michael Caine gibi yıldız isimleri bünyesinde barındıran film, yetenekli bir hırsız olan Dom Cobb’un etrafında şekilleniyor. Cobb bildiğimiz hırsızlardan değil elbette. O, görülen rüyalara sızıp insanların sırlarını, fikirlerini çalan bir hırsız. Sizin de tahmin edeceğiniz gibi bu büyük yetenek Cobb’u rakiplerinin sırlarını ele geçirmek isteyen şirketlerin aradığı adam haline getiriyor. Ve Cobb’a tepetaklak olan hayatını toparlama şansı veren son bir fırsat sunuluyor. Cobb ekibini kurup işe koyuluyor. Zira bu kez ondan bir fikri çalması değil, tam tersine bir fikri yerleştirmesi istenmekte. Bu noktadan sonra izleyici de kahramanlarımızla birlikte rüyalar denizinde bilinmezliklerle dolu bir yolculuğa doğru yelken açıyor.

Özgün bir konusu olan Inception, bol soru işareti yaratma garantili, yıldızlarla ve aksiyonla dolu bir film olarak listemizde yer almayı fazlasıyla hak etmekte.

6. The Signal (2014)

The Signal (2014) http://www.imdb.com/title/tt2910814/

Üç üniversite öğrencisi, başlarına bela olan Nomad (Göçebe) adlı hacker’ın peşine düşer. Üçlü sonunda hacker’ın yaşadığı yeri tespit etmeyi başarır ve onunla yüzleşmeye karar verir. Ellerindeki adres, onları, terk edilmiş gibi görünen bir eve ulaştırır. Orada kimin yaşadığını öğrenmeye çalışırlarken başlarına garip bir olay gelir ve gözlerini açtıklarında kendilerini hapishane ile laboratuvar karışımı olan tuhaf bir yerde bulurlar. Kahramanlarımız kendilerine gerçek olarak sunulan açıklamaların üzerindeki yaldızı sıyırdıkça olaylar daha da karmaşık bir hal alır. Böylece bir yandan bu hapishane benzeri yerden kaçmaya uğraşırlarken, bir yandan da parçası oldukları gizemi çözmeye uğraşırlar.

2014 tarihli film, UFO’larla ve kaçırılma hikâyeleriyle ilgilenenlerin seveceği bilimkurgu korku karışımı bir yapım olarak dikkat çekiyor.Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları